2020 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Се надеваме дека ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    здраво повторно :)
    Неколку недели подоцна сакав да дојдам и да прашам како си.
    Минатата година додека чекав како тебе имав страшни денови поради короната, добро знам дека чекањето со врзани раце во ваква состојба е психолошки многу заморно. Но, тоа не е само ситуација на која сте изложени. Заклучувањето овде започнува од утре поради корона. Секаде освен пазарите, аптеките и болниците се затворени. Од септември посетувам курс за интеграција. Курсот е затворен од денеска поради карантин. Се вели дека ќе биде повторно отворен на 11 јануари, но за жал нема јасно кога курсот повторно ќе се отвори бидејќи нема официјална изјава.Има испит на 22 јануари. И во овој процес мораме да се подготвиме за испитот дома.
    Вашиот проблем е што визата не е издадена во моментов, но запомнете, секаде е затворено поради короната и работите за жал се одложени. Има луѓе без работа. За жал, Корона влијае на сите наши животи на лош начин.
    Немојте да мислите дека чекањето е само за вас. Дури и мојот процес на признавање диплома за работа беше суспендиран.
    Секако дека ќе поминат деновиве. Секогаш чувајте ја својата цврстина и надеж.
    En içten sevgilerimle…

    с.јилмаз
    Учесник

    Добар ден на сите, вести од некого?

    за жал сеуште чекаме

    Поминаа 3 месеци и уште чекаме, нема вести. Тие дури и не одговараат на е-пошта.

    ayaxnumx
    Учесник

    Поминаа 3 месеци и уште чекаме, нема вести. Тие дури и не одговараат на е-пошта.

    Последен пат кога дојдов во Истанбул од Германија, испратив писмо до конзулатот, Ковид. Поради бавниот тек на процесот рекоа доколку треба некаков документ ќе ве известиме сеуште нема новости.Документите кои ќе бидат во 4та недела се во Истанбул секако дека ме одбија Го чекам резултатот од приговорот.

    с.јилмаз
    Учесник

    СМС пријатели,

    Уште чекаме, толку многу пишав и барав што ставија забрана за пишување и пребарување. но нешто научив, има страница, тоа го направија за следење на тие што го пропуштаат документот. Бидејќи некои писма доцнеа поради пандемијата или ако адресата беше погрешно дадена, правеа список, оние чии имиња беа споменати одат на врата и ги пополнуваат документите што недостасуваат.

    https://www.berlin.de/einwanderung/service/oeffentliche-zustellungen/

    Можете да ја проверите оваа страница, барем за сопружниците во Германија, доколку вашето име не е споменато, документот не недостасува. Само оние чии имиња се споменати овде треба да ги пополнат документите што недостасуваат или има проблем со нивната адреса.

    Денеска ми стигна визата, жена ми е Германка, повеќе од 90 дена ми требаа да стигне визата, аплицирав од германскиот конзулат во Анкара. Моето интервју за виза помина многу лошо. Имав одбиени визи од многу земји од Шенген. Мојата сопруга е на социјална помош. 1 месец подоцна од канцеларијата на странци побарале гарант, а гарантот се потпишал. Службеникот и се јави на сопругата неколку пати по телефон и поставуваше прашања. Се чинеше непожелно. Искрено, немав многу надеж. Виза пристигна денес, бев прилично изненаден. Се надевам дека вашата виза ќе биде издадена што е можно поскоро. Тоа беше многу напорен и напорен процес.

    с.јилмаз
    Учесник

    Денеска ми стигна визата, жена ми е Германка, повеќе од 90 дена ми требаа да стигне визата, аплицирав од германскиот конзулат во Анкара. Моето интервју за виза помина многу лошо. Имав одбиени визи од многу земји од Шенген. Мојата сопруга е на социјална помош. 1 месец подоцна од канцеларијата на странци побарале гарант, а гарантот се потпишал. Службеникот и се јави на сопругата неколку пати по телефон и поставуваше прашања. Се чинеше непожелно. Искрено, немав многу надеж. Виза пристигна денес, бев прилично изненаден. Се надевам дека вашата виза ќе биде издадена што е можно поскоро. Тоа беше многу напорен и напорен процес.

    Среќен сум за твоето. Па пред да стигне визата не ви стигна порака од карго или се јавија и кажаа дека е одобрена? Мојата сопруга е во Турција, документите што ми ги побараа ги поднесов на 10 декември и се уште чекаме.


    Ви благодарам. Немаше електронска пошта од канцеларијата за странци дека е одобрена. Сабајле ми стигна порака од УПС, попладне го доставија товарот, платив 62 лири иако превозот го платив во конзулат. За среќа, доби виза.

    ayaxnumx
    Учесник

    Денеска ми стигна визата, жена ми е Германка, повеќе од 90 дена ми требаа да стигне визата, аплицирав од германскиот конзулат во Анкара. Моето интервју за виза помина многу лошо. Имав одбиени визи од многу земји од Шенген. Мојата сопруга е на социјална помош. 1 месец подоцна од канцеларијата на странци побарале гарант, а гарантот се потпишал. Службеникот и се јави на сопругата неколку пати по телефон и поставуваше прашања. Се чинеше непожелно. Искрено, немав многу надеж. Виза пристигна денес, бев прилично изненаден. Се надевам дека вашата виза ќе биде издадена што е можно поскоро. Тоа беше многу напорен и напорен процес.

    yeni yılın güzel başladı inşallah hep güzel geçer darısı bizlerin başına her yer kapandı bugün artık ocakta bekleyeceğiz güzel haberler

    Новата година добро почна, иншалах секогаш ќе биде добро, се ни е затворено, денес ќе чекаме во јануари, добри вести

    Ти благодарам Аја90, ќе бидам многу среќен кога ќе ти се издаде визата, го видов на форумот, долго чекаше, вложи многу труд и труд, сигурен сум дека ќе ти дојде визата.

    ayaxnumx
    Учесник

    Ти благодарам Аја90, ќе бидам многу среќен кога ќе ти се издаде визата, го видов на форумот, долго чекаше, вложи многу труд и труд, сигурен сум дека ќе ти дојде визата.

    inşallah o güzel haberler gelir bu kötü günleri bir daha hatırlamamak üzre unuturum gözün formda olsun mutlaka o güzel haberi yazacağım buraya bugün yada yarın elbet o vize gelecek kacarı yok  yolun açık olsun bahtın güzel olsun 🙏🤗🤗

    ayaxnumx
    Учесник

    Добро вечер ме одбија поради плата, се спротивставивме, откако се комплетираа недостатоците ги пративме документите во Истанбул пред 3 недели, рекоа ќе ве известат.Рекоа пак чекаат одговор дали има некој што ја доживеал оваа ситуација или ќе даде информации?

    Добро вечер ме одбија поради плата, се спротивставивме, откако се комплетираа недостатоците ги пративме документите во Истанбул пред 3 недели, рекоа ќе ве известат.Рекоа пак чекаат одговор дали има некој што ја доживеал оваа ситуација или ќе даде информации?

    Можеби сакале повторно да добијат мислење од канцеларијата за странци за некое прашање. Не праќај дополнителна пошта, пратив неколку мејлови по ред, ми се налутија

    ayaxnumx
    Учесник

    Можеби сакале повторно да добијат мислење од канцеларијата за странци за некое прашање. Не праќај дополнителна пошта, пратив неколку мејлови по ред, ми се налутија

    сега ќе останам на чекање, секогаш сакам да останам позитивен до крај 🤗

    Штутгарт12345
    Учесник

    сега ќе останам на чекање, секогаш сакам да останам позитивен до крај 🤗

    Bence yabancilar dairesi haber yollamamisti tüekiyeye yollasaydi Eger bu kadar uzun sürmezdi islemleri devam ediyo denilmis hep islem sadece almanyada Benim bildigim kadariylan devam eder tüekiyede vizeyi ona göre verir almanya nederse…yorumlarda okuyorum bazende almanya onay yada red verdikten sonra on gün icinde herkesin pasaportu  eline ulasiyo Yani …bence almanyayi bi arayin yada Mail yazin nedir durum diye

Се прикажуваат 15 одговори - 1,261 до 1,275 (вкупно 1,303)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.