2020 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Се надеваме дека ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Среќно Нека Аллах го направи вашиот глад. Дали некогаш сте се распрашувале во канцеларијата на странци во Штутгарт за статусот на вашата виза? Дали знаете за која било друга институција за која можеме да добиеме информации?

    Не, чекај само ништо не не праша жена ми не му се допадна на писмото веќе во Турција жена ми покрај мене. Бидејќи тие беа над детето, тие го одобрија затоа што документите беа завршени, а визата дојде за 23 дена, алхмедулих.


    :D

    muratnadj да
    Учесник

    Здраво, 72 ден ми е и уште чекам.Мојата филијала за странци е во Штутгарт-Лудвигсбург Документите пристигнаа таму одамна, но само чекаме писмо.

    muratnadj да
    Учесник

    Ако има некаков развој, би биле среќни ако го споделите со нас, за да видиме како функционира процесот.

    ayaxnumx
    Учесник

    Добра вечер, има разлика помеѓу мене и 18 години со сите мојата сопруга по 2 години во брак живеевме во Турција пред да ги завршам сите мои документи, решивме да се преселиме во Германија Имам закажано средба во Истанбул на 25 март, мојата сопруга Хајлброн ivesивее калисјаор 1 година и немаме недостаток на материјална и морална оваа тема Со какви проблеми се среќаваме? Како поставувам прашања. Може ли некој да ми помогне?

    muratnadj да
    Учесник

    Здраво, со среќа, се надевам дека ќе помине без проблем, 18 години е голема разлика, па дефинитивно ќе се забележи во канцеларијата на странците.

    ayaxnumx
    Учесник

    Добра вечер, има разлика помеѓу мене и 18 години со сите мојата сопруга по 2 години во брак живеевме во Турција пред да ги завршам сите мои документи, решивме да се преселиме во Германија Имам закажано средба во Истанбул на 25 март, мојата сопруга Хајлброн ivesивее калисјаор 1 година и немаме недостаток на материјална и морална оваа тема Со какви проблеми се среќаваме? Како поставувам прашања. Може ли некој да ми помогне?

    Здраво, со среќа, се надевам дека ќе помине без проблем, 18 години е голема разлика, па дефинитивно ќе се забележи во канцеларијата на странците.

    üstünde dursunlar 3 yıl oldu beraberiz evlilik ile Türkiye’de yaşadık sonra eşim oraya gitti inşallah sorun cıkartmazlar insan içten içe eriyor

    muratnadj да
    Учесник

    İnşallah sorunsuz gidersiniz sabırlıda olmak lazım süreç bazen uzuyor canınızı sıkmayın

    cns24
    Учесник

    Добра вечер, има разлика помеѓу мене и 18 години со сите мојата сопруга по 2 години во брак живеевме во Турција пред да ги завршам сите мои документи, решивме да се преселиме во Германија Имам закажано средба во Истанбул на 25 март, мојата сопруга Хајлброн ivesивее калисјаор 1 година и немаме недостаток на материјална и морална оваа тема Со какви проблеми се среќаваме? Како поставувам прашања. Може ли некој да ми помогне?

    Здраво, има 13 години разлика во години помеѓу мене и сопругата и сме роднини. Додека одев на визно интервју, бев многу загрижен дали ќе направат проблем со прашањето за возраста, но тие ме прашаа каде ја запознав сопругата и дали сме роднини или не. Останете смирени во интервјуто, дадете кратки и јасни одговори.

    ayaxnumx
    Учесник

    Здраво, има 13 години разлика во години помеѓу мене и сопругата и сме роднини. Додека одев на визно интервју, бев многу загрижен дали ќе направат проблем со прашањето за возраста, но тие ме прашаа каде ја запознав сопругата и дали сме роднини или не. Останете смирени во интервјуто, дадете кратки и јасни одговори.

    Фала многу, ова ми беше малку добро.Навистина закажав.Беше 1 април во 8,ама сега со возбуда го чекам тој ден.Колку дена помина?Како оди процесот?

    ayaxnumx
    Учесник

    Се надевам дека ќе помине без проблеми, треба да бидете трпеливи, понекогаш процесот трае долго, не грижете се.

    teşekkürler inşallah nisan 1 randevu verdiler şimdi bekliyorum an ve an haberdar edeceğim sizi

    cns24
    Учесник

    Фала многу, ова ми беше малку добро.Навистина закажав.Беше 1 април во 8,ама сега со возбуда го чекам тој ден.Колку дена помина?Како оди процесот?

    Ви благодарам  :) Состанокот ми беше во 8 сабајле, денеска сум 75-ти ден, уште нема новости, чекам.

    ayaxnumx
    Учесник

    Нема ништо за паника за разликата во годините. Ова е прашање на лични преференци и конзулатот ја испитува намерата зад таа разлика во годините, а не разликата во годините. Од изразите на лицето и дадените одговори можат да разберат дали бракот е вистински или лажен.Сè додека сте искрени и давате точни одговори, нема за што да се грижите.

    Читав толку многу статии што наидов на многу муабети преку муабети, затоа и имав многу страв од таква ситуација, сега сум прилично добар, да видиме што ќе доживееме, времето ќе покаже.

Се прикажуваат 15 одговори - 31 до 45 (вкупно 1,303)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.