2020 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Се надеваме дека ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    Здраво прво,
    Kulaktan dolma gereksiz ve abartılı o kadar sözler dolanıyor ki ortalıkta…
    Ќе разберете на што мислам кога ќе ве испрашуваат за апликацијата за виза.
    Има 14 години разлика помеѓу мене и мојата сопруга. Годините се само показател, ова го сфатив кога ја запознав сопругата. Сфативме дека само се баравме се до тој момент во животот кога се венчавме 6 месеци откако се запознавме.
    Луѓето во конзулатот ја преиспитуваат разликата во годините за да разберат дали бракот меѓу вас е вистински брак.Како што споменав претходно, конзулатот ја испитува намерата зад разликата во годините, а не разликата во годините. Штом ќе се изразите правилно, разликата во годините помеѓу не се однесуваш никого.
    Ако имате доверба во односот помеѓу вас и вашиот сопружник, нема причина да се плашите.

    ayaxnumx
    Учесник

    Здраво прво,
    Kulaktan dolma gereksiz ve abartılı o kadar sözler dolanıyor ki ortalıkta…
    Ќе разберете на што мислам кога ќе ве испрашуваат за апликацијата за виза.
    Има 14 години разлика помеѓу мене и мојата сопруга. Годините се само показател, ова го сфатив кога ја запознав сопругата. Сфативме дека само се баравме се до тој момент во животот кога се венчавме 6 месеци откако се запознавме.
    Луѓето во конзулатот ја преиспитуваат разликата во годините за да разберат дали бракот меѓу вас е вистински брак.Како што споменав претходно, конзулатот ја испитува намерата зад разликата во годините, а не разликата во годините. Штом ќе се изразите правилно, разликата во годините помеѓу не се однесуваш никого.
    Ако имате доверба во односот помеѓу вас и вашиот сопружник, нема причина да се плашите.

    gerçekten iyiki bu siteyi görmüşüm iyiki sizi takip etmişim gerçekten benim gibi insanları gördükçe cok daha huzurlu oluyorum cok daha emin adımlar sağlam adımlar attığımın farkına varıyorum gerçekten keşke daha önce tanımak kaynaşmak bazı konularda Bilgi edinmek gibi bir fırsatımız olsaydı çünkü çevremizde bizim gibi cok az insan var be hep eksil bazı durumlar kalıuor kendini anlatmak gibi seni anlayacak kimsenin olmaması gibi şimdi cok daha iyim gerçekten çok teşekkürler buradayım ve bütün süreçleri takip edip ve kendi sürecim başladığında hepsini paylaşacağım burada inşallah sizde vizenizi alır eşinize kavuşursunuz 🙏🙏 ya:)

      : политика:

    cns24
    Учесник

    Herkese merhaba bugün 83.günüm ve  yabancılar şubesinden eşimi aramışlar kağıtlarım gitmiş pazartesi günü arayıp randevu alıp istenen evrakları götürecek. halayy:)  Bundan sonraki süreç nasıl oluyor bilgisi olan var mi?

    muratnadj да
    Учесник

    Веројатно се потребни околу 3 недели.Во кој град живее жена ти?Тоа е истиот ден како јас и ти.И мене ми е 85-ти ден.

    cns24
    Учесник

    Веројатно се потребни околу 3 недели.Во кој град живее жена ти?Тоа е истиот ден како јас и ти.И мене ми е 85-ти ден.

    Мојата сопруга живее во Франкфут Гисенде. Дали има некаков напредок во вашата ситуација?

    muratnadj да
    Учесник

    На 44-ти ден жена ми отиде во подружницата за странци и ме праша дали ми стигнале документите, рекоа документите пристигнале, само чекајте новости од нас, писмо и слично, но уште чекаме 85 дена без никаков звук .

    cns24
    Учесник

    На 44-ти ден жена ми отиде во подружницата за странци и ме праша дали ми стигнале документите, рекоа документите пристигнале, само чекајте новости од нас, писмо и слично, но уште чекаме 85 дена без никаков звук .

    İşin en zor süreci de hiç haber alamadan beklemek bence. Insallah hayırlısıyla sizin vizede onay alır

    muratnadj да
    Учесник

    Да, за жал, јас сум трпелив, но сега сум преоптоварен, само почекајте да видите што ќе се случи, со среќа.

    cns24
    Учесник

    Да, за жал, јас сум трпелив, но сега сум преоптоварен, само почекајте да видите што ќе се случи, со среќа.

    И јас бев вака неколку дена, многу ми беше преку глава, се плашев да не потрае процесот, многу добро те разбирам.

    Хелинцик
    Учесник

    Merhabalar! Aranızda yeniyim. 21 Şubat tarihinde aile birleşimi üzerinden konsoloslukta görüşmemi yaptım. Görüşme benim için biraz zor geçti. Veznedeki kadın ilk etapta yaş farkını sorun etti. Sonrasında biraz yumuşadı. Tam 1 hafta oldu. UPSden baktım ve kargoya verilmemiş henüz. Gideceğim yer küçük bir yer. Umuyorum ki en kısa sürede belgelerim yabancılar dairesine ulaşır. Hepimiz için şans ve sabır diliyorum kur;) Gelişmeleri yazacağım

    muratnadj да
    Учесник

    Нов си, чекај да видиме колку дена поминаа, чекам 85-ти ден и треба да чекаме, нема многу да направиме, треба да бидеме трпеливи, се надевам наскоро ќе ти биде издадена визата .

    helinciksifreforgottu
    Учесник

    Здраво Хелинцик,
    Најпрво добредојдовте кај нас.
    Бидејќи кажа дека местото каде што одиш е мало, мислам дека нема да чекаш толку долго како што очекував (4 месеци). Сепак, секогаш имајте на ум дека бидејќи иницијативата е во рацете на тамошните службеници, постои можност тие да го одложат процесот.
    Посебно ги проверуваат оние кои имаат значителна разлика во годините или оние кои се во брак по втор пат и нормално дека процесот трае подолго.Која е разликата во годините меѓу вас и вашиот сопружник за која државниот службеник направил проблем? Затоа што има значителна разлика во годините меѓу мене и мојата сопруга, но службеникот праша за оваа ситуација додека бев на распит и не го допре повторно тоа прашање по одговорот што го дадов.
    Вашиот вистински процес започнува отсега. Пред вас е долг пат кој треба да го поминете со трпение Кога ја прочитав вашата порака долго размислував за ноември и сфатив дека поминуваме низ доста тешки времиња.
    Се надевам дека ќе добиете добри вести.
    Твое

    Oncelikle hoşbuldum ve güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Eşimle aramızda 15 yaş var. Sizin işiniz gerçekten gereğinden çok fazla uzamış. Ve size çapraz sorgu yapılmayacağını düşünüyorum. Çünkü böyle durumlarda ilk olarak başvuru sahibini e-mail yoluyla konsolosluğa çağırdıklarını biliyorum. Böyle bir durum yoksa gönlünüzü ferah tutun. Bu arada sabrınız için tebrik ediyorum  ya:) Bugün 11. Günüm… Tıkırtı yok. Hepimiz için hayırlısı olsun  byby:)

Се прикажуваат 15 одговори - 46 до 60 (вкупно 1,303)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.